سوسیالیست ها بولیوی را نجات می دهند

برای جلوگیری از خونریزی بیشتر، “اوو مورالس” استعفا داد و بجای او “جینین آنیز چاوز” نایب رئیس راست افراطی مجلس سنا، بر خلاف قانون اساسی، به عنوان رئیس جمهور منصوب شد. رژیم کودتا اقدام  به موجی از اعمال نقض حقوق بشر نمود. اتحادیه‌های کارگری، فعالان بومی و حامیان حزب جنبش برای سوسیالیسم *۱ توسط دولت هدف قرار گرفتند. حقوق شهروندی به طور گسترده نقض شد و جنایت های بسیاری، از جمله کشتار نژادپرستانه تظاهرکنندگان بومی سنکاتا توسط  ارتش و پلیس در ساکابا صورت پذیرفت.

در تمام طول یازده ماهی که رژیم کودتا حکومت کرد، سرکوب گسترده و سیاست های اقتصادی و اجتماعی نئولیبرالی حاکم شد.  به ویژه  دولت دست راستی در ایجاد یک استراتژی منسجم برای مبارزه با همه‌گیری کووید-۱۹ ناتوان بود و کشور با رکود اقتصادی بی سابقه ای همراه شد.  رژیم در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ هزینه های عمومی را به میزان قابل توجهی کاهش داد. حقوق های کارمندهای بخش دولتی به شدت نزول کرده و برای اولین بار، حداقل دستمزد قانونی به حد سال ۲۰۰۶ تقلیل یافت.

طی سال گذشته ۴۰۰ هزار نفر در بولیوی شغل خود را از دست دادند. درآمد حاصل از نقل و انتقالات پول تقریباً به نصف کاهش یافت و با اجرایی شدن اقدامات سختگیرانه ریاضتی، فقر و نابرابری به شدت افزایش یافت. بدهی خارجی به ۱۱۲ میلیارد دلار صعود کرد ودر ادامه گرفتن وام از صندوق بین المللی پول، به مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار، کشور در سراشیبی ورشکستگی و سقوط آزاد قرار گرفت.  این همه در در حالی بوده است  که شرکت های دولتی برای خصوصی سازی آزاد شدند یا درمالکیت و یا اختیار کودتاچیان قرار گرفتند.

اما حزب “جنبش برای سوسیالیسم”، با اتحاد گسترده ای از جنبش های صنفی، دهقانی و بومی و همچنین سازمان های محلی و اتحادیه های کارگران غیررسمی مقاومت قهرمانانه ای در برابر سرکوب نشان دادند و خواستار انتخابات جدید شدند. بالاخره این درخواست ها پذیرفته شده و نتیجه دادند.  سرانجام در اکتبر ۲۰۲۰  نامزد حزب جنبش برای سوسیالیسم “لوئیس آرس”  با کسب ۵۵ درصد آرا بر رقیب انتخاباتی خود،  رئیس جمهور سابق کارلوس مسا،  که ۲۹ درصد امتیاز را به دست آورد، به پیروزی قاطعی دست یافت. همچنین حزب “جنبش برای سوسیالیسم” قادر شد که  کنترل هر دو مجلس را بدست گیرد.  لوئیس آرس در پی پیروزی حزب خود گفت: “در مواجهه با شکست های خودمان باید بگوییم غم نخورید، بلکه خود را سازماندهی کنید”, موفقیت این سیاست مردمی در بولیوی می تواند نمونه ای الهام بخش برای مردم دیگر کشورها باشد.

حزب “جنبش برای سوسیالیسم ” و چگونگی گذارازمیراث رژیم کودتا ؟

به منظور کاهش تاثیرات مخرب،  بدترین  بحران اقتصادی در تاریخ اخیر کشور، یعنی کاهش درآمد مردم، یکی از اولین اقدامات پرزیدنت آرس، ابتکار امضای Bono contra el Hambre “پاداش در برابر گرسنگی” بود. مجلس ملی،  به رهبری حزب جنبش برای سوسیالیسم،  قبلاً این پیشنهاد را به رژیم کودتا ارائه کرده بود،  اما در آن زمان  این پیشنهاد توسط دولت “جینین آنیز چاوز” (۲) بایکوت شده بود. تا ماه دسامبر، ارائه  تسهیلات مالی  به بیش از۴ میلیون نفر رسید که در کاهش تأثیرات مخرب همه‌گیری گوید ۱۹ بر فقیرترین خانواده‌ها و احیای اقتصاد کشور کمک کرد. همراه با سایر اقدامات مانند افزایش حقوق بازنشستگی و در ضمن با اعمال مالیات بر دارایی های بالای۴.۳ میلیون دلارربه رشد ۵.۳ درصدی اقتصاد بولیوی در چهار ماهه اول سال ۲۰۲۱ کمک کرده است. در بلندمدت, دولت در حال توسعه یک استراتژی صنعتی پایدار است و در حال حاضر یک صندوق ۲۱۴ میلیون دلاری برای تأمین مالی طرح‌های دولت های محلی و جوامع بومی و به ویژه در راستای زیرساخت‌های تولیدی و اجتماعی اختصاص داده است .

در طول همه گیری کووید-۱۹، رژیم کودتای “جینین آنیز چاوز” در بخش بهداشت به طور کامل شکست خورد. از جمله این شکست بر ملا شدن  یک معامله فاسد و رانتی برای خرید دستگاه های تنفس مصنوعی گران قیمتی بود که اصلا بدرد مراقبت های ویژه نمی خوردند که  هزینه سنگینی را بر دوش مالیات دهندگان گذاشته بود.  اما کشور بولیوی تحت هدایت دولت جدید حزب “جنبش برای سوسیالیسم” نشان می دهد که راه دیگری نیز وجود دارد. دولت” لوئیس آرس” یک استراتژی سه جانبه را برای مبارزه با همه‌گیری ویروس کرونا ارائه کرده است: اول، هماهنگی بین دولت‌های مناطق به منظور برنامه‌ ریزی جامع برای انجام تست همگانی ‌

دوم، ارائه کمک های درمانی و پزشکی همراه با پرسنل لازم در گستره ملی و سوم خرید واکسن.

تا ماه اکتبرگذشته، بیش از ۶۰ درصد از جمعیت بزرگسال در بولیوی اولین دوز و ۴۷ درصد دوز دوم واکسن خود را دریافت کرده بودند.

در سطح بین المللی, بولیوی شروع به برقراری مجدد روابط با متحدان و شرکای خود کرده است، روابطی که توسط رژیم کودتا قطع شده بود. دولت با از سرگیری مشارکت خود در سه سازمان اصلی تجارت، گفتگو و امنیت – ALBA, CELAC و UNASUR, حمایت خود را از یکپارچگی منطقه ای در آمریکای لاتین تجدید کرده است. روابط دیپلماتیک با ونزوئلا و کوبا دوباره برقرار شد و توافقنامه گسترده ای با مکزیک امضا شد. بولیوی به‌ویژه تحت تأثیرمنفی تغییرات آب و هوایی قرار گرفته است. در کنفرانس اخیر سازمان ملل متحد در گلاسکو، بولیوی مجددا به یکی از نیروهای پیشرو در مبارزه با فاجعه آب ‌وهوایی تبدیل شده است که از اقدامات  مؤثر و همکاری  های بین‌المللی در این زمینه حمایت می‌کند(۳)

دولت جدید مصمم است که مسئولین جنایاتی را که در دوران رژیم کودتا صورت گرفته است  را مورد بازخواست قضایی قرار دهد. در حال حاضر پرونده های جنایی علیه رئیس پلیس بولیوی به دلیل نقش وی در قتل عام تظاهرکنندگان در ساکابا و سنکاتا در جریان است. همین امر در مورد “جینین آنیز چاوز” نیز صدق می کند که متهم به نقض سیستماتیک حقوق بشر، تحریک و توطئه علیه دولت مورالس و همچنین فساد است. با توجه به اینکه ارتش عمدتاً از کودتا و رژیم کودتا حمایت کرده است، رئیس جمهور آرس به سرعت تغییراتی را در رهبری نیروهای مسلح ایجاد کرد تا احتمال پیوستن مجدد آنها به جنبش های ارتجاعی علیه این دولت منتخب و دموکراتیک را کاهش دهد.

ما به عنوان انترناسیونالیست ها باید به حمایت از حزب جنبش برای سوسیالیسم،  جنبش های اجتماعی و دولت “لوئیس آرس” در برابر حملات نیروهای ارتجاعی در داخل و خارج از کشور ادامه دهیم. زیرا این نیروهای ارتجاعی و نظامی سعی خواهند کرد زمان را به عقب ببرند و از خشونت برای احیای مجدد رژیم دست راستی استفاده کنند که بیشک  تلاش های حزب “جنبش برای سوسیالیسم” برای دموکراسی، حقوق بشر، برابری و پیشرفت اجتماعی در بولیوی را تضعیف خواهد کرد.

زیر نویس:

*- جرمی کوربین”Jeremy Corbyn” رهبر سابق حزب کارگر بریتانیا بود. او در حال حاضر, نماینده حزب کارگر برای ایسلینگتون شمالی”Islington North ” در مجلس عوام است.

*۱- حزب جنبش برای سوسیالیسم”MAS”

*۲- جینین آنیز چاوز” زاده ۱۳ اوت ۱۹۶۷ در سن خواکین بنی ” یک سیاستمدار بولیوی از حزب کوچک لیبرال-محافظه‌کار Movimiento Demócrata Social است. در ۱۲ نوامبر ۲۰۱۹, او پس از کودتای نظامی, خود را رئیس جمهور موقت بولیوی اعلام کرد. انتخابات جدید اعلام شده در ابتدا توسط دولت به تعویق افتاد که بعداً نیز به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ بود. انتخابات جدید در اکتبر۲۰۲۰ برگزار شد, جینین آنیز چاوز از نامزدی اعلام شده اولیه خود قبل از انتخابات استعفا داد و دوره ریاست وی در۸ نوامبر ۲۰۲۰ به پایان رسید. او دومین زنی بود که پس از لیدیا گویلر تجادا به این سمت رسید.

*۳- بولیوی کشوری در مرکز آمریکای جنوبی با چشم اندازهای متنوع است که از رشته کوه های آند تا صحرای آتاکاما تا جنگل های بارانی در حوزه آمازون امتداد دارد. لاپاز, مقر دولت با ارتفاع بیش از ۳۵۰۰ متر, در فلات آلتیپلانو در رشته کوه های آند در مقابل پس زمینه قله پوشیده از برف ایلیمانی واقع شده است. دریاچه Titicaca که  که بزرگترین دریاچه قاره است، مانند آینه‌ای شفاف در کنار مرز کشور همسایه، پرو دیده می شود.

نویسنده : جرمی کوربین *

نشریه آلمانی : Jacobin Germany

این مقاله از زبان انگلیسی توسط توماس زیمرمن” Thomas Zimmermann” به آلمانی برگردانده شده است.

یکشنبه  ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۰- ۱۴ نوامبر ۲۰۲۱

image_pdfimage_print
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در skype
Skype
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در facebook
Facebook